جاذبه های توریستی و گردشگری شهر شیراز - بخش اول

شهر شیراز با تکیه بر فرهنگ غنی چند هزار ساله و مراکز توریستی و گردشگری خود به یکی از مقاصد گردشگری محبوب توریست های خارجی و ایرانی تبدیل شده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ @ ۱۷:۰۴
19

شهر شیراز با تکیه بر فرهنگ غنی چند هزار ساله و مراکز توریستی و گردشگری خود به یکی از مقاصد گردشگری محبوب توریست های خارجی و ایرانی تبدیل شده است. اگرچه می توانید در یک روز از جاذبه های برجسته شهر شیراز بازدید کنید اما اگر تصمیم دارید تا با جذابیت های این شهر به طور کامل آشنا شوید، لازم است چندین روز را به این سفر اختصاص دهید. در این مطلب محبوب ترین مناطق توریستی و جاذبه های گردشگری شهر شیراز را به شما معرفی خواهیم کرد.

بازار وکیل

بازار وکیل

اگرچه شهر شیراز امروزه دارای بازارها و مراکز خرید مدرن و متعددی است اما هنوز هم بازار وکیل شیراز را می توان جذاب ترین بازار شهر دانست. این بازار یک خیابان طولانی و بزرگ است که بیش از 200 فروشگاه در آن قرار گرفته است. در این بازار انواع محصولات از جمله طلا، صنایع دستی، مواد غذایی، لباس و ... فروخته می شود. برای صرف غذا در بازار وکیل نیز می توانید از غذاهای رستوران سنتی سرای مهر که یک رستوران معروف در محدوده بازار است لذت ببرید.

برای رزرو اقامتگاه در شیراز کلیک کنید.

قلعه کریمخان

قلعه کریم خان

یکی از مراکز توریستی جذاب شهر شیراز قلعه کریم خان است. این قلعه تاریخی که هر ساله توریست های زیادی را به خود جذب می کند در دوران سلطنت سلسله زندیه ساخته شده است. ساخت این قلعه بین سال های 1766 و 1767 انجام شده است که در دوره زندیه به عنوان محلی برای استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می شد. اگرچه قسمت هایی از این بنای تاریخی در طول زمان مرمت شده است اما با این حال بخشی از طرح ها و نقاشی های سقف این بنا از بین رفته اند. داخل این قلعه بخش های مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به حمام ارگ که جزو اولین حمام های قدیمی با سبک منحصر به فرد است اشاره کرد.

پرسپولیس

پرسپولیس

اغلب توریست ها در سفر به شیراز از پرسپولیس بازدید می کنند. به عبارتی سفر به شیراز بدون بازدید از پرسپولیس ممکن نیست. پرسپولیس از آثار باستانی مهم در ایران است که زمان ساخت آن حداقل 520 سال قبل از میلاد بوده است. پرسپولیس پایتخت امپراطوری هخامنشیان بود، سلسله ای که کشورهای مختلف مثل یونان، مصر، بخش هایی از لیبی، افغانستان و ترکمنستان را تصرف کردند. خرابه هایی که امروزه در پرسپولیس مشاهده می شوند تنها سایه ای از شکوه و عظمت این مکان هستند. ساخت پرسپولیس که همزمان با پادشاهی داریوش بزرگ است حدود 150 سال طول کشید. یکی از بزرگترین و با شکوه ترین بخش های تخت جمشید، قسمت شرقی آن یعنی پله های آپادانا است که در آن تصویر 28 حاکم مناطق تحت سلطه حکاکی شده است که هدایای خود را به پادشاه تقدیم می کنند.

پرسپولیس، جلوه تمدن ایران باستان

مسجد نصیرالملک

مسجد صورتی

مسجد صورتی یا همان مسجد نصیرالملک احتمالا مشهورترین و پربازدیدترین مسجد ایران است. هنگام بازدید از این مسجد با افراد زیادی مواجه خواهید شد که برای عکاسی به این مسجد آمده اند. علت محبوبیت و شهرت این مسجد انعکاس نوری است که به داخل مسجد می تابد. شیشه های رنگی این مسجد باعث می شوند که نور خورشید با رنگ های جذاب و گوناگون به داخل مسجد بتابد و همین امر زیبایی مسجد را چند برابر می کند. علاوه بر آن مسجد صورتی یا همان مسجد نصیرالملک دارای دکوراسیون داخلی و نمای خارجی فوق العاده ای است که هر بازدید کننده ای را شگفت زده خواهد کرد.

بخش دوم مطلب جاذبه های گردشگری شیراز را بخوانید.