مناطق توریستی و دیدنی شهر شوشتر - بخش اول

شوشتر نمادی از فرهنگ ایران باستان و یکی از مراکز توریستی مهم کشور است. اگرچه شهر شوشتر کمتر در لیست مقاصد گردشگران قرار می گیرد اما دارای جاذبه های تاریخی فوق العاده ای است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۲
17

شوشتر نمادی از فرهنگ ایران باستان و یکی از مراکز توریستی مهم کشور است. اگرچه شهر شوشتر کمتر در لیست مقاصد گردشگران قرار می گیرد اما دارای جاذبه های تاریخی فوق العاده ای مثل سیستم آبرسانی باستانی، زیارتگاه ها و بناهای تاریخی مرتبط به دوران قاجار است که همگی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. شوشتر یکی از بهترین مکان ها برای برقراری ارتباط با افراد محلی است و دلیل آن عدم ازدحام و شلوغی های رایج در جاذبه های گردشگری است. در این مطلب با مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شوشتر آشنا خواهید شد.

سازه های آب رسانی شوشتر

سازه های آب رسانی شوشتر

ساخت و ساز اولیه این مجتمع به قرن پنجم دوران هخامنشی و دوران سلطنت داریوش بزرگ باز می گردد اما قسمت عمده ساخت آن در دوره ساسانیان و با هدف استفاده بهینه از آب و تصفیه آن به روش های باستانی بود. سازه های آبی شوشتر مجموعه ای از پل ها، حوضچه ها، سدها، کانال ها و تونل ها است. جین دیلافوی، باستان شناس مشهور فرانسوی در گزارشی از سفرهایش به این مکان، از آن به عنوان بزرگترین مجموعه صنعتی قبل از انقلاب صنعتی یاد کرده است.

مطلب سازه های آبی شوشتر را بخوانید.

بام شوشتر

بام شوشتر

بام شوشتر مکانی مناسب برای استفاده از چشم انداز فوق العاده این شهر است. چشم انداز جذابی از صحرا و بیابان در این منطقه به خصوص هنگام غروب آفتاب منظره جذابی را پدید می آورد که باعث می شود توریست ها و گردشگران آن را به عنوان یکی از مقاصد خود انتخاب کنند. دسترسی آسان به بام شوشتر به شما این امکان را می دهد تا به راحتی با تاکسی یا خودرو شخصی خود وارد این منطقه شوید و از چشم انداز آن لذت ببرید.

 

بازار سنتی شوشتر

بازار سنتی شوشتر

اگرچه بازار شوشتر را از لحاظ وسعت و بزرگی نمی توان با بازار تهران یا بازار تبریز مقایسه کرد اما می توان آن را نمونه کاملی از یک بازار سنتی ایرانی دانست. در این بازار انواع محصولات از جمله مواد غذایی، ادویه جات، سبزیجات و ... فروخته می شود که نسبت به سایر نقاط شهر از قیمت بهتری برخوردار هستند. معماری سنتی بازار از مهمترین دلایل جذابیت این بازار است.

 

پل شادروان

پل شادروان

این پل در دوره ساسانیان ساخته شده و دارای 44 دروازه برای عبور آب است که امروزه فقط 37 دروازه آن باقی مانده است. این پل تقریبا 500 متر طول دارد و حدود 50% از آن بازسازی شده است. این سازه نخستین ساختار ترکیبی از پل و سد در ایران است.

در ابتدای سال 260 میلادی، شاپور اول پادشاه ساسانی پیروزی بزرگی در مقابل رومیان به دست آورد. او والریان، امپراتور روم و سربازان او را دستگیر کرد و از آن ها در ساخت و ساز و رونق شوشتر به خصوص ساخت این بنای عظیم استفاده کرد. به همین دلیل است که این پل، به پل سزار معروف است.

برای رزرو اقامتگاه در شوشتر کلیک کنید.

چغازنبیل

چغازنبیل

چغازنبیل به زبان بختیاری به معنای تپه است و حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. چغازنبیل یکی از معدود هرم های خارج از منطقه بین النهرین است که در دوران باستان به عنوان مهمترین مرکز مذهبی سلطنتی در نظر گرفته می شد. این سازه علاوه بر داشتن کاخ ها، معابد و سیستم های آبیاری، به عنوان یکی از نمونه های هنر، فرهنگ و تمدن ایران باستان و ایلامیان شناخته می شود. چغازنبیل به عنوان بهترین مثال از یک اثر باستانی حفظ شده در دنیا و به عنوان اولین اثر تاریخی از ایران که در یونسکو ثبت شده است، شناخته می شود.

بخش دوم مطلب مناطق جذاب و دیدنی شوشتر را بخوانید.