جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر تبریز - بخش اول

شهر تبریز در سال 2018 به عنوان بهترین شهر توریستی کشورهای اسلامی انتخاب شده است. تبریز یک شهر تاریخی در شمال ایران است که دارای فرهنگ و تاریخ غنی می باشد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ @ ۱۶:۵۹
17

شهر تبریز در سال 2018 به عنوان بهترین شهر توریستی کشورهای اسلامی انتخاب شده است. تبریز یک شهر تاریخی در شمال ایران است که دارای فرهنگ و تاریخ غنی می باشد. این شهر در حال حاضر دارای بهترین و بزرگترین بازار سنتی ایران است که هر ساله توریست ها و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

تبریز بزرگترین شهر شمال ایران است که بیش از 4 هزار سال قدمت دارد. این شهر در طول تاریخ تاثیرات فرهنگی و اقتصادی زیادی بر وضعیت کشور داشته است. متاسفانه بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی تبریز در طول تاریخ توسط جنگ ها و وقایع طبیعی مثل سیل و زلزله از بین رفته اند اما چیزی که باقی مانده مطمئنا شما را شگفت زده خواهد کرد. از جمله مهمترین این آثار، بازار تبریز است که معماری فوق العاده ای دارد و در گذشته به عنوان بزرگترین بازار در جاده ابریشم شناخته می شد. تبریز شهری است که به عنوان مرکزی برای فرهنگ، زبان، ادبیات و هنر آذری شناخته می شود. در این مطلب با برجسته ترین جاذبه های گردشگری شهر تبریز آشنا خواهید شد.

بازار تبریز

بازار تبریز

بازار بزرگ تبریز در شمال غرب ایران واقع شده است که بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و قدیمی ترین بازار در خاورمیانه می باشد. بازار تبریز برای قرن ها به عنوان نمونه ای کامل از معماری سنتی مورد توجه بوده و کالاهای متنوع، سنتی و رنگارنگ آن جذابیت زیادی برای بازدیدکنندگان بازار به وجود می آورد. این بازار در مرکز شهر تبریز واقع شده است و در گذشته مهمترین بازار سنتی در قرن های 12 تا 18 بوده و هنوز هم به عنوان قلب تجاری شمال غرب ایران از آن یاد می شود. بسیاری از جهان گرد ها بازار تبریز را به عنوان بخش قابل توجه و مهمی از سفرهای خود ستوده اند. در سال 2010 سازمان یونسکو، بازار بزرگ تبریز را جزو میراث جهانی یونسکو اعلام کرد.

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز

شاهکارهای معماری زیادی در ایران از دوره ایلخانیان و تیموریان باقی مانده است که در سراسر کشور قابل مشاهده می باشند. در میان شهرهای ایران، تبریز بیشترین تعداد آثار باستانی را دارد که با سبک معماری دوران ایلخانیان و تیموریان ساخته شده اند. مسجد کبود تبریز برجسته ترین اثر تاریخی مربوط به دوره تیموریان در این شهر است. مسجد کبود که به نام مسجد جهانشاه نیز شناخته می شود، یک مسجد تاریخی با معماری خاص و زیبا است که از شاهکارهای معماری دوران اسلامی به شمار می رود. در برخی از کتاب های تاریخی این ساختمان عمارت مظفریه نامیده شده و علاوه بر آن جمله " العمارت المبارکه المظفریه" که بر روی مسجد نوشته شده، بیانگر آن است که این مسجد با نام عمارت مظفریه نیز شناخته می شود.

برای رزرو اقامتگاه در تبریز کلیک کنید.

آرامگاه شهریار

آرامگاه شهریار

شهریار یکی از مشهورترین شاعران ایران است که آرامگاه او در شهر تبریز واقع شده است. آرامگاه شهریار متشکل از سازه هایی با معماری جذاب و منحصر به فرد است. اگرچه شهریار شاعری معروف و شناخته شده در ایران است اما بسیاری از گردشگران خارجی تنها جذب سازه های آرامگاه این شاعر می شوند. در کنار آرامگاه استاد شهریار، می توانید از موزه قاجار نیز بازدید کنید.

تله کابین تبریز

تله کابین تبریز

یکی از جاذبه های هیجان انگیز تبریز تله کابین آن است که بهتر است در سفر به تبریز حتما از آن بازدید کنید. این تله کابین نمای فوق العاده ای از کوه عینالی تبریز در اختیار شما می گذارد. این تله کابین که به تله کابین عینالی نیز معروف است به شما کمک می کند تا بدون پیاده روی طولانی بتوانید از منظره زیبا و استثنایی کوه عینالی استفاده کنید. اگر می خواهید بدون استفاده از تله کابین از مناظر کوه لذت ببرید باید توجه داشته باشید که برای رسیدن به بالای کوه باید حداقل 5 ساعت پیاده روی کنید.

قسمت دوم مطلب جاذبه های گردشگری شهر تبریز را بخوانید.